Geçiş Kontrol Sistemleri Bakım/Destek
Güvenlik ve Otomasyon Sistemleri

Geçiş Kontrol Sistemleri Bakım/Destek

Geçiş kontrol sistemleri kurumda belirli kişi ya da grubun, belirli noktalara giriş çıkışlarını kontrol altında tutma ve sınıflandırma için kullanılan bir sistemdir. Geçiş kontrol sisteminde kontrol noktası turnike, kapı, bariyer, asansör veya otopark girişi olabilir. Geçiş kontrol sistemlerinin en yaygın olarak kullanıldığı yer ise bina girişleri ve kapılarıdır. Geçiş kontrol sistemlerinin kontrolü ise manuel, sensörlü veya programlama ile yapılabilir.

 

Geçiş kontrol sisteminin bakımının düzenli ve doğru bir şekilde yapılmaması ise istenmeyen kişilerin istenmeyen erişimlere sahip olmasına sebep olur. Sistemin düzenli olarak bakım ve onarımı yapılması durumunda ise herhangi bir arıza ile karşılaşılmaz ve sistem düzenli bir şekilde devamlılığını sürdürür. Ancak yaşanan sıkıntılarda ise alınacak onarım desteği profesyonel bir ekip tarafından yapılmaz ise tekrarlama olasılığı yüksektir. Vplus ise uzun yıllardır sektörde öncü firmalara geçiş kontrol sistemleri bakım/destek hizmeti vermektedir.

 

Geçiş Kontrol Sistemleri Bakım/Onarımında dikkat edilmesi gereken hususlar ise şunlardır:

 

  • Koruyucu cihazlar, anahtar, sigorta ve devre kesicilerin yerlerinin bilinmelidir.

  • Toprak hattının detayları bilinmelidir.

  • Tesisat planları ve şemasının bilinmelidir.

  • Kontrol panosuna ulaşılmalıdır.

  • Sistem enerjisinin kesilmesi gerekmektedir.

  • Temizlik sırasında sensör açılarının değişme ihtimaline karşılık tekrar kontrol edilmesi gerekir.

  • Statik elektrikten etkilenebilecek sistem elemanlarına kesinlikle dokunulmaması gerekir.

 

Geçiş kontrol sistemleri bilgisayar ile kontrol edilen yerlerde alarm sistemleri birbirlerin entegre edilebilir. Oluşabilecek bir olumsuzluk durumunda giriş ve çıkışlar otomatik olarak serbest bırakılabilir.

 

Güvenliği sağlamak için şirketler tarafından çeşitli erişim kartları kullanılmaktadır. Geçiş kontrol sistemi ile emniyete alınan kapılardan geçişi sağlayan geçiş kartları bulunmaktadır. Geçiş noktaları, erişim kartını elektronik olarak “okumak” için kullanılan cihazlardır. Ayrıca bazı kuruluşlar ise “Erişim Kontrolü Tuş Takımları” kurar. Erişim kontrolü tuş takımı, erişim elde etmek isteyen bir kişinin doğru bir sayısal kod girmesini gerektirir.

 

Elektrikli kilit donanımı, erişim kontrol sistemi tarafından kontrol edilen her kapıyı elektriksel olarak kilitlemek ve kilidini açmak için kullanılan ekipmandır. Kuruluşlar tarafından kullanılan çok çeşitli elektrikli kilit donanımı vardır. Bu tipler arasında elektrikli kilitler,  elektromanyetik kilitler, elektrikli çıkış cihazları ve diğerleri sayılabilir.

 

Güvenlik sistemlerinin bakımı söz konusu olduğunda, önleyici hizmetlerin düzenli olarak gerçekleştirilmesi önerilir. 7/24 çağrı ile Vplus, kuruluşunuzun sahip olduğu her güvenlik çözümünde önleyici bakım kontrolleri sağlamak için donanımlı deneyimli bakım ekibine sahiptir. Her süreçte en üst düzey standartları ve prosedürleri sürdürmek odak noktamızdır. Vplus, yıllar içinde, yeni sistemlerin yapılandırılması veya sorun giderme yoluyla servis ve bakım olsun, erişim kontrol sistemleri sektöründe uzmanlaştı. Ek olarak, rapor oluşturmada da Vplus'ın sizlere sunabileceği önemli bir hizmettir. Gücümüz uçtan uca destekten gelmektedir.