Harmonik
Mühendislik Hizmetleri

Harmonik

Harmonik lineer olmayan aynı zaman da akım ve gerileme bağlanan yüklerin şebekeye bağlanmasıdır. Bağlanan bu yüklerin güç elektroniği olan cihazlar ile kare dalga üretimi sağlanır. Bu üretim ile de akım sinüs şekliyle gelerek sinüzoidal dalgaların bozulmalarına harmonik adı alınır. Harmoniklerin oluşması genellikle şebekeye zarar veriri ve gerilim düşer. Harmonik neticesinde oluşan dalga bozulmaları ve enerjideki düşüklüğün önlenmesi için bakımların yapılmaları gerekir. Özellikle sık sık ölçüm ve beraberin de analizlerin yapılması gerekir. Ölçüm yapılması için multimetre çok uygun olmadığı için harmonik analizör kullanılır. Aynı zaman da aktif güç, güç faktörü gibi değerler de harmonik ölçü aletleriyle ölçülür. Harmonikler temel olan frekansların katları ile çalışır. Normal standartlarda bir akım veya gerilimin en net, en doğru dalga şekli sinüzoidal olarak tam olması gerekir.  Harmonikler ise tam tersi olarak temel frekanslardan farklı ve katları olarak çalışır. Harmonik kaynakları olarak ise bilgisayar, indüksiyon ocak, Kesintisiz güç kaynağı gibi kaynaklar gösterilebilir.

 

Harmoniklerin Zararları

 

Harmonik oluşması ile şebekelerde gerilim oluşturur, bu da bozulmasına neden olur. Normal olan gerilimlerin düşüşüne sebep olur. Normal seyrinde olan nötr akımların fazlalaşmasına sebep olur. Harmonik oluşması bulunduğu cihazdaki kabloların ısınmasına sebep olur. Kompanzasyon sistemlerinde harmonik oluşur ise kondansatör içerisinde enerjinin boşa gitmesine ve zarar görmesine sebep olur. Harmonik oluşan cihazlar da enerjinin boş yere harcanmasına sebep olur ve bu da mali açıdan kayıptır. İletişim kurulan cihazlarda zarar vererek özellikle parazit oluşumuna neden olur. Özellikle harmonik oluşan elektronik cihazlarda bozulmalara neden olur. Elektronik cihazlar işlevlerini yerine getiremez veya yalnız çalışmasına neden olur.

 

Harmonikler Nasıl Önlenir?

 

Harmonik neticesinde oluşan zararların önlenmesi/giderilmesi için önlem alınması gerekir. Bu önlemler arasında özellikle filtre kullanımı önemlidir. Veya harmonik oluşan cihaz kaynağının gücü arttırılır. Harmonik sistemindeki süzülmeniz sağlanması için pasif filtre adı verilen filtre kullanılmalıdır. Sık sık kontrollerin yapılması da çok önemlidir. Harmonik için doğru filtrenin seçilmesi de oldukça önemlidir.