Trafo Bakımı Kaç Yılda Yaptırılır?

Blog

Trafo Bakımı Kaç Yılda Yaptırılır?

Trafo bakımı, elektrik dağıtım sistemlerinin sağlıklı çalışması ve enerji verimliliği açısından oldukça önemlidir. Ancak, trafo bakımının ne sıklıkla yapılması gerektiği konusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu yazıda, trafo bakımı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz ve kaç yılda bir yapılması gerektiği konusunu ele alacağız.

Trafo Bakımı Neden Önemlidir?

Trafo bakımı, trafo cihazının sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bakım yapılmayan trafo cihazları, arızalı çalışabilir veya hatta patlayabilir. Bu durum, hem maddi kayıplara hem de can kaybına neden olabilir. Ayrıca, düzenli olarak yapılan trafo bakımı, enerji verimliliği sağlayarak, enerji tasarrufu yapmanızı sağlar. Bakım yapılmayan trafo cihazları, daha fazla enerji tüketir ve enerji faturalarınızı yükseltir.

Trafo Bakımı Nasıl Yapılır?

Temel olarak 3 tip trafo bakımı vardır. Bunları düzenli bir halde profesyonel ekip tarafında bakımları yapılması gerekmektedir.

Günlük Trafo Bakımı

Günlük trafo bakımında baz bakım testi ve kontrolü yapılmaktadır. Trafonuzda günlük olarak yapmanız gereken 3 bakım testi şunlardır:
1. Ana tank ve koruyucu tankın yağ seviyelerinin her zaman istenen seviyede dolu kaldığını kontrol etmek.
2. Rengi pembeye dönmesi durumunda silika jelinin değiştirilmesi gerekmektedir.
3. Herhangi bir delik veya sızıntı tarzı bir şey keşfedilmesi durumunda cihazı kapatıp profesyonel ekip ile iletişime geçmek oldukça önemlidir.

Aylık Trafo Bakımı

Düzenli olarak yaptırmanız halinde trafonuzun ömrü uzayacaktır. Sizi oluşabilecek mali ve can kayıplarından koruyacaktır. Bu sebeple bu trafo bakımlarını aksatmamanız oldukça önemlidir.
 1. Yağ kapağındaki yağ seviyesi belirli olan sınırın altına düşüp zarar görmemesi için aylık olarak kontrol etmeniz gerekmektedir.
 2. Her zaman uygun hava aktarımını sağlamak için havalandırma deliklerini ayda bir kez temizlemeniz gerekmektedir.
 3. Elektrik trafonuzda şayet var ise yağ doldurma burcunu yağın doğru seviyede olduğunu kontrol etmek.

Yıllık Trafo Bakımı

Bir trafo bakımı yaparken kontrol devresini soğutmak için kullanılan hava fanları, yağ pompaları ve diğer öğeler yıllık olarak kontrol edilmelidir. 
 1. Soğutucu hava fanlarının güzelce ve nazikçe temizlenmesi gerekmektedir.
 2. Tüm kontrol anahtarlarını, rölelerin ve devrelerin uygun bir temizlik maddesi ile temizlenmesi gerekmektedir.
 3. Toprak bağlantısındaki direnç değerini ölçüp doğru seviyede olup olmadığını kontrol edilmesi gerekmektedir.
 4. Yağ doldurulan kısımlarda ki yağ durumlarının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Trafo Bakımının Türleri Nelerdir?

Trafo bakımı, iki türlü yapılır:

Önleyici bakım: Trafo cihazının düzenli olarak kontrol edilmesi ve temizlenmesi işlemidir. Bu işlem, trafo cihazının çalışma performansını artırır ve arızalı çalışmasını engeller.

Düzeltici bakım: Trafo cihazında meydana gelen arızaların giderilmesi işlemidir.

Trafo Bakımı Nasıl Yapılır?

Trafo bakımı, uzman teknik ekipler tarafından yapılmalıdır. Bakım işlemi, trafo cihazının durumuna göre değişebilir. Ancak, genel olarak bakım işlemi şu adımları içerir:

 • Trafo cihazının gözle kontrol edilmesi ve durumunun belirlenmesi
 • Trafo cihazının temizlenmesi ve gerekli durumlarda yağ değişimi yapılması
 • Trafo cihazının izolasyon direncinin ölçülmesi
 • Trafo cihazının soğutma sistemlerinin kontrol edilmesi
 • Trafo cihazının manyetik devrelerinin kontrol edilmesi
 • Trafo cihazının akım ve gerilim değerlerinin kontrol edilmesi

Trafo Bakımının Sıklığı Ne Olmalıdır?

Trafo bakımının sıklığı, trafo cihazının tipine, yaşı ve çalışma koşullarına bağlı olarak değişebilir. Ancak, genel olarak trafo bakımı yılda bir defa yapılmalıdır. Bazı durumlarda, trafo cihazının durumuna göre daha sık bakım yapılması gerekebilir.

Trafo Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Trafo bakımı, trafo cihazının durumuna göre yapılmalıdır. Ancak, genel olarak trafo bakımı, yılın belirli dönemlerinde yapılması önerilir. Trafo bakımının yapılacağı dönem, trafo cihazının çalışma ortamı, kullanım sıklığı ve ömrü gibi faktörlere bağlıdır.

Trafo Bakımı Maliyetleri Nelerdir?

Trafo bakımı maliyetleri, trafo cihazının durumuna ve yapılacak bakımın türüne göre değişebilir. Ancak, genel olarak trafo bakımı maliyetleri, trafo cihazının yaşı, boyutu ve çalışma koşulları gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Trafo Bakımı Yapmayanların Karşılaşabileceği Sorunlar Melerdir?

Trafo bakımı yapmayanlar, trafo cihazının arızalı çalışması veya patlaması riskiyle karşı karşıya kalabilirler. Bu durum, hem maddi kayıplara hem de can kaybına neden olabilir. Ayrıca, trafo bakımı yapılmayan trafo cihazları, daha fazla enerji tüketir ve enerji faturalarınızı yükseltir.

Trafo Bakımı Kaç Yılda Bir Yaptırılır?

Trafolar artık günlük hayatımızın her yerinde bulunmaktadırlar hatta cebimizdeki telefonlar bile trafo örneğidir. Tabi ki telefonumuzda ki trafoların bakıma ihtiyacı yoktur fakat iş yerlerinde veya fabrikalarda kullanılan trafoların düzenli bakımı yapılması şarttır. Bu bakımların aksatılması halinde birçok sorun ve istenmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir.