Kompanzasyon Arızaları

Blog

Kompanzasyon Arızaları

Yüksek derecede sıcaklığa ulaşan kompanzasyon panosunun ömrü, yetersiz soğutma sistemi sebebi ile ömrü kısalır. Darbe akımları kondansatörlerin zamanla kapasite kaybına veya arızasına sebebiyet verebilir. Kondansatörler kullanılamayacak bir halde iseler yenisiyle değiştirilmelidir. Kondansatörlerin gerilim düşüşlerinde, elektriksel zorlama ve darbe akımlarından korunması sağlanmalıdır. Santralde oluşması muhtemel harmoniklere karşı kondansatörlerin zarar görmesine karşın diye filtre uygulanmalıdır.

Kompanzasyon arızaları konumuzu farklı başlıklarla açıklayalım.

Kompanzasyon Sistemlerinin Bakımı ve Arıza Giderme Yöntemleri

Kompanzasyon bakımının kurulumundan sonra deneyimli mühendis ve teknikerler tarafından yılın her zamanı kontrol altında tutulması ve kompanzasyon panosunun bakımı yapılması gerekmektedir. Bu bakımlar işletmenin tüketim şekline göre sürekli farklılık gösterebilir.

Enerjinin sağlıklı bir şekilde aktarılması önemli bir husustur. Enerji kalitesi, enerji verimliliği denildiği zaman kompanzasyon sistemleri büyük bir önem taşır. Kompanzasyon sistemlerinin düzenli olarak bakımları yapıldığında enerjiyi maksimum kalitede sağlıklı bir şekilde kullanabilmektedir.  Kompanzasyon bakımı için eğitim görmüş teknikerler ve konu ile alakalı bilgisi yüksek mühendisler gözetiminde işlemlerin yapılması gerekmektedir.  Eğer kompanzasyon sisteminde bakımlar ihmal edilirse sistemde beklenmeyen aksamalar ve sistemde büyük hasarlar meydana gelir. Elektrik kullanımında azalama veya çoğalmalar meydana gelebilir. Kompanzasyon sistemlerde arıza giderimi için sistemlerdeki kondansatörlerin düzenli bir şekilde bakımları yapılmalıdır. Rutin kontroller tecrübeli ekip arkadaşları ile yapılmalıdır ve rutin bakımlar yapıldığı için arıza olasılığı minimuma indirilir. 

 

Kondansatör Arızaları

Güç kondansatörleri kompanzasyon sisteminin ana parçalarından biridir. En sık arızalanma olasılığı bulunan ekipmanlardan biridir.  Arızalanma sebeplerinden biri yüksek sıcaklığa maruz kalmaları, panonun yetersiz kapasitede havalandırılması, aşırı nem kaynaklı arızalar, yanlış ürün seçimi gibi sebeplerden dolayı güç kondansatörleri patlayabilir ve tamamen kullanım dışı kalabilir. 


Reaktif Rölenin Yanlış Ayarlanması

Reaktif güç kontrol rölesi cihazının kademe veya parametre ayarları yanlış yapılır ise sistem düzenli bir şekilde çalışmaz. Cihaza uygulanması gereken ayarlar titizlikle yapılmalıdır.

Kompanzasyon arıza çalışmaları yetkili kişiler tarafından yapılmalıdır.Eğer kompanzasyon arızası ile karşı karşıyaysanız firmamızın web sitesindeki iletişim kısmından bizimle iletişime geçip destek alabilirsiniz.

Bu makalemizde Kompanzasyon Arızaları hakkında bilgiler vermiş bulunmaktayız. Daha fazla makale için blog sayfamızı ziyaret ediniz.