Kaçak Akım Rölesi Nedir?

Blog

Kaçak Akım Rölesi Nedir?

Elektrik sistemlerinde güvenliğin sağlanması için çok önemlidir. Bunun için birçok güvenlik sistemi bulunur, ancak en yaygın olanı kaçak akım sistemidir. Bu sistem, elektrik akımının normalden fazla akması durumunda otomatik olarak elektrik akımını keserek, yangın veya elektrik çarpması gibi tehlikeli durumları önler.

Kaçak Akım Rölesi

Kaçık akım rolü, elektrik sistemlerinin güvenliğini sağlamak için kullanılan bir araçtır. Bu sistem, elektrik akımının normalden fazla akması durumunda otomatik olarak elektrik akımını keser ve böylece yangın veya elektrik çarpması gibi tehlikeli durumları önler.

Kaçak Akım Rölesi Nasıl Çalışır?

Kaçak akım rölesi, elektrik devrelerine gelen akım ile giden akımın aynı olması prensibiyle çalışır. Arıza sinyalini hızlı olarak tespit edebilmesi için oldukça hassas bir çekirdek denge transformatörüne sahiptir. Kaçak akım rölesikaçak akım olması durumunda devrede bir dengesizlik oluşur ve çekirdekte kaçak akım oluşur. Bu kaçak akım, röle tarafından algılanan ve elektrik akışını kesmek için bir mekanizmayı tetikleyen bir elektrik sinyali üretir. Eğer kaçak akım rölesi kullanmıyorsanız herhangi bir kaçak akım durumunda elektrik çarpılması veya yangın gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Can ve mal kaybından korunmak için kaçak akım rölelerinizi her daim kullanmalı yılda en az bir kere kontrollerini yaptırmanız gerekmektedir.

Kaçak Akım Rölesi Çeşitleri

Kaçak akım röleleri aşağıdakiler olmak üzere 3 çeşittir.

Sabit Kaçak Akım Rölesi

Bu kaçak akım rölesi modelimiz standart olan ve kullanılan sigortaya, trafoya bağlanarak çalıştırılması sağlanan bir cihazdır. Sabit kaçak akım rölesi bir sigortadaki tüm devre, kablo ve soketleri kontrol edebilmektedir.

Soket Çıkışlı Kaçak Akım Rölesi

Soket çıkışlı kaçak akım rölesi evinizdeki prizlerde elektrik kaçağı olması durumunda korunması için kullanabilirsiniz. İçinde kaçak akım röleleri bulunan prizlerdir.


Taşınabilir Kaçak Akım Rölesi

Taşınabilir kaçak akım röleleri mantık olarak soket çıkışlı ya daha yakındır. İstediğiniz prize takıp olası bir durumda o prizden elektrik kesilmesini sağlayabilirsiniz. Taktığınız prizi otomatik soket çıkışlı akım rölesine çeviriyor diyebiliriz.

Kaçak Akım Sisteminin Çalışması

Kaçak akım sistemi, elektrik sistemine bağlı olan cihazların çalışması sırasında meydana gelen kaçak akımları algılar ve bu durumda elektrik akımını keser. Sistem, elektrik akımı normale döndüğünde tekrar çalışmaya başlar.

Kaçak Akım Sisteminin Avantajları

  • Elektrik sistemlerinin güvenliğini sağlar.
  • Yangın veya elektrik çarpması gibi tehlikeli durumları önler.
  • Elektrik akımı normale döndüğünde tekrar çalışmaya başlar.
  • Basit ve kullanımı kolaydır.

Kaçak Akım Sistemi Kurulumu

Kaçak akım sistemi, elektrik sistemi ile doğru bir şekilde bağlantılı olmalıdır. Bu bağlantıyı yapmak için uzman bir elektrik mühendisi gereklidir. Kurulum işlemi, elektrik sisteminin yapısına ve ihtiyacına göre değişebilir.

Kaçak Akım Sistemi Bakımı

Kaçak akım sistemi, düzenli olarak kontrol edilmeli ve gerektiğinde bakım yapılmalıdır. Bu, sistemin doğru çalışmasını ve güvenliğini sağlamak için önemlidir. Uzman bir elektrik mühendisi tarafından yapılması önerilir.

Sonuç

Kaçak akım sistemi, elektrik sistemlerinin güvenliğini sağlamak için önemli bir araçtır. Doğru kurulumu ve düzenli bakımı ile elektrik sistemi güvenliği konusunda endişeleriniz ortadan kalkacaktır.